بی خطر مسابقه کلن هوفنهایم بوندس لیگا آلمان

بی خطر: مسابقه کلن هوفنهایم بوندس لیگا آلمان

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی قیمت ارز با فشار سیاسی ارزان نمی‌شود / ترکان

مشاور مدیر جمهوری در امورهماهنگی نوسازی بافت‌های فرسوده و ناپایدار شهری با تاکید بر اینکه «ارزان نگه داشتن قیمت ارز با فشارهای سیاسی غیرممکن است»، گفت: هنگامی ک

قیمت ارز با فشار سیاسی ارزان نمی‌شود / ترکان

ترکان: قیمت ارز با فشار سیاسی ارزان نمی شود

عبارات مهم : اقتصاد

مشاور مدیر جمهوری در امورهماهنگی نوسازی بافت های فرسوده و ناپایدار شهری با تاکید بر اینکه «ارزان نگه داشتن قیمت ارز با فشارهای سیاسی غیرممکن است»، گفت: هنگامی که سطح عمومی قیمت ها اوج می رود اگر قیمت ارز را پایین نگه داریم، تولید داخلی گران شده است و در نتیجه شکست می خورد.

به گزارش ایرنا؛«اکبر ترکان» در جمع خبرنگاران افزود: هیجانات ارزی همواره در اقتصاد کشور عزیزمان ایران وجود داشته هست، لیکن دولت ها تلاش می کنند قیمت ارز را پایین نگه دارند و هر لحظه نیز اقتصاد از این مساله شکست خورده است.

وی با بیان اینکه هیجانات و زیاد کردن قیمت ارز در وقت های مختلفی اتفاق افتاده هست، گفت: در دولت نهم که دلار 9500 ریال بود به 12 هزار ریال و سپس به 24 هزار و در نهایت به 37 هزار ریال زیاد کردن یافت؛ در این مدت بانک مرکزی تلاش کرد با سرکوب قیمت ارز آن را پایین نگه دارد و این فشار همواره متراکم شد و در نهایت از ضامن در رفت.

قیمت ارز با فشار سیاسی ارزان نمی‌شود / ترکان

مشاور مدیر جمهوری افزود: باید بپذیریم که ارز نیز یک کالاست و هنگامی که قیمت ها رشد می کند، قیمت آن نیز با شیب ملایمی زیاد کردن یابد در غیر این صورت شاهد بروز مشکلاتی در اقتصاد کشور خواهیم بود.

ترکان به ضرورت تک نرخی شدن قیمت ارز اشاره کرد و گفت: سال 1393 مناسب ترین وقت تک نرخی شدن ارز بود و بانک مرکزی در این زمینه تاخیر کرد که در نتیجه به بروز پرسشها منجر شد.

مشاور مدیر جمهوری در امورهماهنگی نوسازی بافت‌های فرسوده و ناپایدار شهری با تاکید بر اینکه «ارزان نگه داشتن قیمت ارز با فشارهای سیاسی غیرممکن است»، گفت: هنگامی ک

وی یادآورشد: در این اواخر، تقاضای تازه ارز با نشانه انتقال سرمایه از کشور عزیزمان ایران جهت خرید آپارتمان در کشورهای همسایه ایجاد و موجب شد بعضی مسکن خود را بفروشند و آن به ارز ارزان تبدیل و از کشور خارج کنند؛ این نیز عامل دیگر زیاد کردن تقاضا جهت خرید ارز در بازار بود.

مشاور مدیر جمهوری با طرح این پرسش که «آیا باید از انتقال سرمایه به کشورهای همسایه حمایت کنیم؟» گفت: بعضی جهت جلوگیری از کم کردن ارزش سرمایه هایشان، اقدام به خرید ارز کردند که این اقدام به ضرر اقتصاد ملی شد.

گران فروشی بعضی واردکنندگان کالا

قیمت ارز با فشار سیاسی ارزان نمی‌شود / ترکان

ترکان در ادامه گفت: با زیاد کردن تقاضای ارز در بازار، دولت عرضه ارز 42 هزار ریالی را شروع و اعلام کرد جهت واردات کالا، همه نیازهای کشور را با این ارز تامین می کند ولی عده ای سودجو با وجود واردات کالا با ارز دولتی، آن را به قیمت ارز آزاد و با قیمت های حدود هشت هزار تومان به مردم فروختند.

وی تاکید کرد: نباید بگذاریم عده ای سودجو و کلاهبردار بیایند از این طریق جیب خود را پر کنند؛ دولت به وسیله شرکت حمایت از مصرف کنندگان باید نظارت قاطعی در بازار داشته باشد تا تناوب واردات کالا با ارز دولتی و فروش آن را رصد کند.

مشاور مدیر جمهوری در امورهماهنگی نوسازی بافت‌های فرسوده و ناپایدار شهری با تاکید بر اینکه «ارزان نگه داشتن قیمت ارز با فشارهای سیاسی غیرممکن است»، گفت: هنگامی ک

مشاور مدیر جمهوری در این رابطه به بعضی شرکت های وارد کننده گوشی تلفن همراه اشاره کرد که با ارز دولتی، کالا را وارد و با قیمت آزاد در بازار فروخته اند و سپس اضافه کرد: اگر قرار باشد عده ای با استفاده از این شرایط سودجویی کنند باید بدون هیچ بخششی، با آنها برخورد کرد؛ چون خسارت زیادی به مردم وارد می کنند؛ ضمن آنکه شرکت امورمالیاتی نیز در این زمینه به وظایف خود عمل کنند.

پرسشها اقتصادی از نقدینگی نشات می گیرد

قیمت ارز با فشار سیاسی ارزان نمی‌شود / ترکان

ترکان در بخش دیگری از سخنان خود، همه این پرسشها اقتصادی را ناشی از زیاد کردن نقدینگی در جامعه دانست و گفت: هنگامی که دولت به سپرده های مردم 20 درصد سود پرداخت می کند در واقع بانک ها حدود 13 درصد این سود را از تراز مالی خود کسر می کنند که این به زیانده بودن آنها دامن می زند.

مشاور مدیر جمهوری یادآورشد: هرچه سود بانکی زیاد کردن یابد ضد تولید عمل می شود؛ لیکن هنگامی که سود بانک ها به 28 درصد می رسد، انجام هیچ تولید مشروعی به چنین سودی نمی رسد.

وی ادامه داد: کدام صنعت را سراغ دارید که با سود تسهیلات 28 درصدی توانسته موفق شده است و به سوددهی برسد؟ مگر اینکه جهت کارهای غیرمشروع استفاده شود که در این صورت اقتصاد ملی با سود تسهیلات بانکی اوج به انزوا می رود و کم کردن ذلت در کشور رونق می گیرد.

نوسازی در بافت های فرسوده سرعت می گیرد

ترکان در ادامه پرداخت تسهیلات بانکی با سود 9 درصد را مهمترین مصوبه هیات دولت جهت حمایت از توسعه گران بافت های فرسوده شهری دانست و گفت: در اجرای طرح بافت های فرسوده، دولت طرف قرارداد با ساکنان محله نیست بلکه توسعه گران با ساکنان بافت های فرسوده قرارداد می بدندد تا بعد از نوسازی، واحدهای آنها را تحویل دهند.

وی با بیان اینکه وزارت راه وشهرسازی جهت پیشرفت کار شرکت بازآفرینی شهری را تشکیل داد، گفت: اکنون جهت نوسازی بافت های فرسوده سه نوع تسهیلات در نظر گرفته شده است که پرداخت 20 میلیون تومان تسهیلات رهن جهت ساکنان این بافت ها به مدت 2 سال از جمله آنهاست.

مشاور مدیر جمهوری در امورهماهنگی نوسازی بافت های فرسوده و ناپایدار شهری اظهارداشت: از 18 میلیون تومان تسهیلات تعیین شده است جهت سازندگان، نیمی از آن را دولت پرداخت می کند که در نتیجه، سود پرداختی به 9 درصد کم کردن می یابد.

ترکان افزود: در این صورت اگر توسعه گران (انبوه سازان) 200 واحد مسکونی را در این بافت ها نوسازی کنند، 100 واحد آن را به ساکنان تحویل می دهند و 100 واحد دیگر که با سرمایه آنها ساخته شده، با استفاده از تسهیلات 6 درصدی به خریداران صندوق بعد اندازیکم فروخته می شود.

واژه های کلیدی: اقتصاد | اقتصادی | تسهیلات | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs