بی خطر مسابقه کلن هوفنهایم بوندس لیگا آلمان

بی خطر: مسابقه کلن هوفنهایم بوندس لیگا آلمان

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی فناوری‌های نوین جهت جنگ با آلودگی هوا

راهکارهای کلیدی زیادی جهت برطرف مسئله آلودگی هوا وجود دارد؛ از جمله استفاده از وسایل نقلیه که آلایندگی کمتری دارند(شامل خودروهای برقی، هیبریدی و LPG)، اشتراک‌گذ

فناوری‌های نوین جهت جنگ با آلودگی هوا

فناوری های نوین جهت جنگ با آلودگی هوا

عبارات مهم : انتشار

راهکارهای کلیدی زیادی جهت برطرف مسئله آلودگی هوا وجود دارد؛ از جمله استفاده از وسایل نقلیه که آلایندگی کمتری دارند(شامل خودروهای برقی، هیبریدی و LPG)، اشتراک گذاری خودروها و استفاده از منابع گرمایشی و انرژی که آلودگی کمتری منتشر کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از “پالسی اکسچنج”، در این میان فناوری های جدیدی نیز وجود دارد که در آینده می توانند نقش مهمی در این عرصه ایفا کنند.

فناوری‌های نوین جهت جنگ با آلودگی هوا

گاز به مایع

یک راهکار جهت کنترل آلودگی خودروهای دیزلی این است که از سوخت های جایگزین استفاده کنیم. خودروهای برقی و LPG، سیستم های سوختی کاملا مجزایی دارند با این حال گزینه های دیگری نیز وجود دارد که می توانند همین خودروهای دیزلی موجود را پاک تر کنند. به عنوان مثال، شرکت شل، سوخت ترکیبی جدیدی به نام «گاز به مایع» (GTL) ارائه کرده که از مشتقات گاز طبیعی است و می تواند جایگزین گازوئیل شود. موتورهای دیزلی جهت استفاده از این سوخت به هیچ گونه عوض کردن و اصلاحی نیاز ندارند. آزمایش ها نشان داده که استفاده از GTL در وسایل نقلیه سنگین همچون کامیون ها، اتوبوس ها و کشتی ها، می تواند انتشار نیتروژن اکسید را 5-37 درصد و انتشار ذرات معلق را 10-38 درصد کم کردن دهد.

سوخت GTL در حال حاضر به مقادیر نسبتا زیادی در سراسر دنیا تولید می شود و از نظر اقتصادی در هلند در دسترس هست، ولی استفاده از آن در بسیاری کشورها بسیار محدود هست. گاز طبیعی را نیز می توان به دی متیل اتر (DME) تبدیل کرد که جایگزین مناسب دیگری جهت گازوئیل هست. استفاده از DME انتشار نیتروژن اکسیدها را حدود 25 کم کردن می دهد و تاثیر زیادی در کم کردن انتشار ذرات معلق دارد. جهت استفاده از DME در خودروهای دیزلی مورد نیاز است موتور این خودروها کمی دستکاری شود. هر چند کارخانه هایی همچون فورد و ولوو به دنبال این هستند وسایل نقلیه ای را وارد بازار کنند که از DME به عنوان سوخت استفاده می کنند.

راهکارهای کلیدی زیادی جهت برطرف مسئله آلودگی هوا وجود دارد؛ از جمله استفاده از وسایل نقلیه که آلایندگی کمتری دارند(شامل خودروهای برقی، هیبریدی و LPG)، اشتراک‌گذ

افزودنی های هیدروژنی

بهبود تناوب احتراق سوخت با استفاده از بعضی افزودنی ها در خودرهای دیزلی موجود می تواند به کم کردن انتشار مواد آلاینده کمک کند. فناوری ezero1 که از سوی شرکت توسعه دهنده CGON ارائه شده، جهت این منظور مقدار اندکی هیدروژن به هوای جذب شده است در ماشین اضافه می کند. این کار باعث کارآمدتر شدن تناوب احتراق سوخت می شود. در عین حال انتشار اکسیدهای نیتروژن، ذرات معلق، هیدروکربن ها و کربن مونوکسید به میزان قابل توجهی کمتر می شود. از این فناوری می توان در خودروهای بنزینی و گازوئیلی موجود استفاده کرد.

خودروهای خودران

یکی از پیشرفت های عظیم در صنعت خودروسازی، تولید خودروهای خودران هست. این کار اساسا نحوه استفاده خودروها از شبکه بزرگراه ای را عوض کردن می دهد و ماهیت توقف/حرکت ترافیک -که تا اندازه ای به خاطر نحوه راندن ماشین به وسیله انسان هاست- را کم کردن می دهد.

فناوری‌های نوین جهت جنگ با آلودگی هوا

مطالعات بسیاری نشان داده است که خودروهای خودران می توانند کارایی سوخت را 15-40 درصد زیاد کردن دهند و مواد آلاینده و گازهای گلخانه ای را کمتر کنند. این کار از نظر ایمنی و کم کردن شلوغی بزرگراه ها نیز مزایای خاص خودش را دارد.

هوای مایع

راهکارهای کلیدی زیادی جهت برطرف مسئله آلودگی هوا وجود دارد؛ از جمله استفاده از وسایل نقلیه که آلایندگی کمتری دارند(شامل خودروهای برقی، هیبریدی و LPG)، اشتراک‌گذ

فناوری های جدیدی نیز جهت برطرف آلودگی ناشی از منابع خاص ارائه شده است اند. به عنوان مثال یکی از منابع آلاینده در شهرها، ون ها و کامیون های یخچال دار هستند. تخمین زده می شود که حدودا 84 هزار واحد یخچال دار حمل ونقلی در خیابان های بریتانیا تردد می کنند که هر یک از آن ها 29 برابر ذرات معلق و 6 برابر اکسیدنیتروژن بیشتری منتشر می کنند.

در این خودروها از موتورهای خاصی جهت تامین نیروی مورد نیاز جهت واحد سردکننده استفاده می شود. این موتورها به شدت آلاینده اند. شرکتDearman سیستم جایگزینی بر اساس استفاده از هوای مایع ارائه کرده که میزان انتشار آلاینده های آن برابر صفر هست.

فناوری‌های نوین جهت جنگ با آلودگی هوا

مواد فوتوولتائیک

یک راه حل مناسب جهت پاکسازی مواد آلاینده، استفاده از فناوری هایی است که آلودگی هوای اطراف را از بین بردن می کنند. به عنوان مثال، یک سری شرکت ها، روش های تصفیه فتوولتائیک ارائه کرده اند که در حضور نور خورشید آلاینده ها را از هوا می گیرند. این تصفیه کننده ها می توانند بر روی سطوح متفاوت راه اندازی شوند؛ از موزاییک های روی بام گرفته تا سطوح بزرگراه ای. گزارشی که از سوی کمیسیون صنایع زیست محیطی انتشار یافته نشان می دهد که استفاده از روش های فتوولتائیک بر روی بزرگراه ها یکی از ارزان ترین گزینه ها جهت کم کردن آلودگی ذرات معلق و اکسیدهای نیتروژن است.

خالص سازی هوا

شرکت های توسعه دهنده به دنبال راه هایی جهت پاک سازی هوا در محیط های شهری هستند. Studio Roosegarde که یک شرکت طراحی هلندی است یک برج تصفیه کننده هوا طراحی کرده که آلودگی را به درون خود می کشد و هوای پاک بیرون می دهد. نخستین برج تصفیه کننده در روتردام راه اندازی شده است و در هر روز 3.5 میلیون متر مربع از هوا را تصفیه می کند.

این ها چند نمونه از فناوری هایی هستند که می توانند به کم کردن آلودگی هوا کمک کنند. چالشی که سیاست مداران با آن روبه رو هستند این است که چگونه از فناوری های تازه استفاده کنند و به سمت اقتصادی سازی این فناوری ها گام بردارند. یکی از سوالات کلیدی که دولت ها با آن روبه رو هستند این است که منابع محدود خود را کجا سرمایه گذاری کنند.

در هر حال با توجه به سهم قابل توجه وسایل نقلیه در آلودگی هوای شهرها، به نظر می رسد مورد نیاز است شهرداری ها به تحقیق در زمینه فناوری های اصلاحی زیاد بها دهند.

واژه های کلیدی: انتشار | فناوری | آلودگی | فناوری | آلاینده | استفاده | آلودگی هوا | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs