بی خطر مسابقه کلن هوفنهایم بوندس لیگا آلمان

بی خطر: مسابقه کلن هوفنهایم بوندس لیگا آلمان

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی کشف یکی از داغ‌ترین سیارات خارج از منظومه شمسی

محققان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل توانستند یکی از داغ‌ترین سیارات خارج از منظومه شمسی را که دمای آن به 2760 درجه سانتیگراد می‌رسد، در فاصله 1730 سال نوری ا

کشف یکی از داغ‌ترین سیارات خارج از منظومه شمسی

کشف یکی از داغ ترین سیارات خارج از منظومه شمسی

عبارات مهم : ستاره

محققان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل توانستند یکی از داغ ترین سیارات خارج از منظومه شمسی را که دمای آن به 2760 درجه سانتیگراد می رسد، در فاصله 1730 سال نوری از زمین شناسایی کنند.

به گزارش ایرنا از ساینس، این سیاره که Kepler-13Ab نام دارد در مداری بسیار نزدیک به ستاره خود گردش می کند و به همین علت دمای بسیار بالایی را تجربه می کند. همچنین به علت نیروی جاذبه زیادی که به آن وارد می شود، قفل شده است و حرکت دورانی به دور خود ندارد. در نتیجه این وضعیت، یک طرف سیاره همواره در معرض تابش نور ستاره واقع شده است است و طرف دیگر آن همواره تاریک است.

کشف یکی از داغ‌ترین سیارات خارج از منظومه شمسی

هنگامی که این سیاره از نقطه نظر زمین از پشت ستاره خود عبور می کرد، محققان با استفاده از تلسکوپ هابل توانستند اطلاعات طیف سنجی مادون قرمز را در رابطه با اتمسفر نیمه روشن سیاره به دست آورند. بر اساس این اطلاعات دمای سطوح بالای اتمسفر Kepler-13Ab در مقایسه با لایه های پایینی بسیار کمتر میزان شبیه سازی با استفاده از مدل های کامپیوتری مختص سیاره های داغ است.

به اعتقاد محققان این پدیده حاصل کمبود نوعی گاز جاذب نور (و تولید کننده گرما) موسوم به اکسید تیتانیوم در لایه های بالایی اتمسفر هست. این گاز معمولا در اتمسفر سیاره های داغ وجود دارد.

محققان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل توانستند یکی از داغ‌ترین سیارات خارج از منظومه شمسی را که دمای آن به 2760 درجه سانتیگراد می‌رسد، در فاصله 1730 سال نوری ا

بر اساس تحقیقات انجام گرفته، بادهای شدیدی که در سیاره می وزند، این گاز را به نیمه تاریک می برند و در آنجا گاز سرد و متراکم شده است و در نهایت به صورت برف روی سطح سیاره می بارد. جاذبه Kepler-13Ab بسیار زیاد بوده و شدت آن به شش برابر جاذبه مشتری می رسد. به همین علت گاز متراکم و برف حاصل از آن در لایه های پایینی اتمسفر در نیمه تاریک سیاره به دام افتاده و در همان جا باقی می ماند. این پدیده با عنوان تله سرد آشنا می شود و جهت نخستین بار در یک سیاره خارج از منظومه شمسی مشاهده شده است است.

به اعتقاد محققان تله سرد در اغلب سیارات داغ ایجاد می شود، ولی این فرآیند انتقال مواد از نیمه داغ به نیمه سرد تنها در سیاراتی رخ می دهد که جاذبه سطحی بالایی دارند.

واژه های کلیدی: ستاره | سیاره | محققان | استفاده | منظومه شمسی | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs